اولین بانوی شیعه جهان چه ویژگی هایی داشت؟

حضرت خدیجه سلام الله علیها مادر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از برجسته‌ترین زنان جهان در کنار مریم بنت عمران، آسیه بنت مزاحم همسر فرعون و دخترش فاطمه بنت محمد علیهم السلام به عنوان سرور زنان در دنیا و آخرت شناخته و معرفی شده‌اند.

برای حضرت خدیجه سلام الله علیها ویژگی‌های بسیاری است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که برخی ازآن‌ها ویژگی‌های شخصیتی و برخی اجتماعی اوست

1. نخستین همسر پیامبر صلی الله علیه و آله  حضرت خدیجه صلی الله علیه و آله  است که ایشان انتخاب کرده است. در برخی روایات از پیامبر صلی الله علیه و آله نقل شده که وی هنگام ازدواج دوشیزه بوده که دلالت بر عدم ازدواج پیشین او دارد: ان النبی صلی الله علیه و آله تزوج بها و كانت عذرا؛ پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله با خدیجه ازدواج كرد در حالی كه خدیجه دوشیزه بود. (تنقيح المقال،ج3، ص77؛ ر.ك: بنات النبي صلی الله علیه و آله ام ربائبه نوشته علامه سيد جعفر مرتضي، ص 88)

2. نخستین زن مسلمان: چنان‌که گفته شد حضرت خدیجه سلام الله علیها همان طوری که نخستین همسر پیامبر صلی الله علیه و آله بود، نخستین زنی است که به آن حضرت ایمان آورد.(السّيرة النبويّه، ابن هشام، ج 1، ص 187 ـ 190؛ اسدالغابه، ج 7، ص 80 ؛ الاصابه، ج 8، ص 99؛ تنقيح المقال،ج3،ص77)

3. السابقون الاولون: آن حضرت مصداق این آیه است که می‌فرماید: وَالسَّابِقُونَ الأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ وَالأَنصَارِ….. ؛ و پيشگامانِ نخستين از مهاجران و انصار و كسانى كه با نيكوكارى از آنان پيروى كردند، خدا از ايشان خشنود و آنان نيز از او خشنودند و براى آنان باغهايى آماده كرده كه از زير درختان‏ آن، نهر‌ها روان است. هميشه در آن جاودانه‏اند. اين است همان كاميابى بزرگ. (توبه، آیه 100)

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که امام علی علیه السلامو خدیجه کبری سلام الله علیها سابقان در ایمان و اسلام هستند و از همه زودتر به رسول خدا صلی الله علیه و آله لبیک گفتند و در آن زمان که مورد مسخره و شماتت مردم مکّه قرار گرفته بودند، لحظه‌ای دست از دامان پاک پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نکشیدند و با تمام قوا، یار و یاور و پیرو حضرت بودند

4. السابقون السابقون: در میان سابقان، آن حضرت سلام الله علیها پیشگام و جلودار بود و در شمار اولین ‌ها بشمار می‌رود که خداوند در آیه پیشین و نیز آیه 10 سوره واقعه از آنان این چنین یاد کرده است: وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ؛ و پيشى‏گيرندگان- به ايمان و جهاد و طاعت-، آن پيشى‏گيرندگان.

5. مقربان: خداوند درباره افرادی چون حضرت خدیجه سلام الله علیها و امیرمومنان علی علیه السلام آنان را افزون بر صفاتی چون سابقون و اولون، به عنوان مقربان درگاه خویش معرفی می‌کند و در آیات 11 و 12 سوره واقعه می‌فرماید: أُوْلَئِكَ الْمُقَرَّبُونَ فِي جَنَّاتِ النَّعِيمِ آنانند همان مقرّبانِ خدایند که در بوستانهاى پر نعمت هستند.

6. ام‌المومنین: خداوند همسران پیامبر صلی الله علیه و آله را ام المومنین نامیده است. در این میان حضرت خدیجه سلام الله علیها افزون بر افتخارات پیشین به این صفت نیز ستوده شده است. خداوند در آیه 6 سوره احزاب می‌فرماید: النَّبِيُّ أَوْلَى بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنفُسِهِمْ وَأَزْوَاجُهُ أُمَّهَاتُهُمْ ؛ پیامبر به مومنان از خودشان اولی و همسرانش مادرانشان هستند.

7 . مادر ام الائمه: حضرت خدیجه سلام الله علیها مادر حضرت فاطمه صلی الله علیه و آله است که ایشان مادر تمامی امامان معصوم علیه السلام غیر از همسرش امیرالمومنین علیه السلام است..

8. مادر فرزندان رسول الله صلی الله علیه و آله: چنانکه پیامبر صلی الله علیه و آله خود فرموده است حضرت خدیجه سلام الله علیها تنها زنی است که نسل پیامبر صلی الله علیه و آله از اوست و خداوند او را کوثری برای آن حضرت صلی الله علیه و آله قرار داده است. البته از ماریه قبطی فرزندی به نام ابراهیم برای آن حضرت بوده که در کودکی از دنیا رفته است.

9. بهترین زنان: رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «اَربعُ نِسوهُ سادات عالَمهنَّ: مَریَمُ بِنتُ عمران، آسِیهُ بِنتُ مُزاحِم، خَدیجهُ بِنتُ خُوَیلد وَ فاطَمَهُ بِنتُ محمّد صلی الله علیه و آله؛ بهترين زنان دنيا چهار نفرند: مريم، آسيه، خديجه و فاطمه(عليها السلام). (اسدالغابه، ج 7، ص 84؛ الجامع لأحكام القرآن، قرطبى، ج 18، ص 133؛ روح المعانی ج3 ص155؛ ذیل آیه 42 سوره آل عمران) البته خدیجه سلام الله علیها پیش از اسلام در میان مردم به عنوان سرور زنان قریش معروف بود.( شرح مواهب، زرقانی، ج1، ص199)

 10.اسوه مومنان: بر پایه حدیث بالا و نیز آیات قرآنی، ایشان را می‌توان اسوه زنان نیز بر شمرد؛ زیرا قرار گرفتن ایشان در کنار مریم سلام الله علیها و آسیه همسر فرعون سلام الله علیها بیانگر اسوه بودن آن بانو برای هر مومن از زن و مرد است. در حدیث است که رسول خدا صلی الله علیه و آله بار‌ها آن حضرت سلام الله علیها را با مریم سلام الله علیها مقایسه می‌کرده است و از جمله فرموده است: حضرت مریم سیده زمان خودش بود و حضرت خدیجه سیده این زمان. (ابن حجر عسقلانی، الاصابه، بیروت، چاپ دارالکتاب العربی، ج ۴، ص ۲۷۵، ذیل حضرت خدیجه)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *