چکیده ای از زندگی نامه حضرت معصومه خواهر امام رضا علیه السلام

حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها با جمعی از اقوام، برای زیارت امام رضا علیه السلام مدینه را به سوی خراسان ترك می كنند.
اما روی دیگر سكه آن است كه این زیارت، یك ملاقات عادی نبوده است؛ بلكه یك حركت است. حرکتی كه آغاز آن با حضرت امام رضا علیه السلام بوده است و ادامه آن با حضرت معصومه سلام الله علیها.
این حركت، مانند حركت حضرت ابی عبدالله الحسین علیه السلام است كه آغاز حركت، با سیدالشهدا علیه السلام  و ادامه آن با حضرت زینب سلام الله علیها بود. اینكه هجرت امام رضا علیه السلام از مسیر بصره – ‌اهواز – فارس به مرو صورت گرفت و هجرت حضرت معصومه یك سال بعد، از مسیر دیگری انجام شد، می تواند علت مهم تری داشته باشد و آن این است كه معصومین علیهم السلام می خواستند پایگاهی بسیار قوی در سرزمین ایران ایجاد كنند كه قم را بهترین و مناسب ترین مكان یافتند؛ لذا نخستین جرقه از لسانِ مبارك امام صادق علیه السلام بود كه خبر دفن یكی از اولادشان در قم را بیان فرمودند. حضرت معصومه سلام الله علیها قم را انتخاب کردند و تا آن زمان هیچ‌یك از اولاد معصومین علیهم‌السلام در قم دفن نشده بودند؛ بلكه حتی به این شهر قدم نیز نگذاشته بودند.

چهار فاطمه در خانه امام


براساس تحقیق تاریخ نویسان، حضرت موسی بن جعفر علیه السلام چهار دختر به نام «فاطمه» ‌به شرح ذیل داشته اند (كه به فواطم اربعه معروفند):
1. فاطمه كبری، ملقب به «حضرت معصومه سلام الله علیها» كه در قم دفن هستند.
2. فاطمه صغری، ملقب به «بی بی هیبت» كه در مدخل شهر باكو در جمهوری آذربایجان دفن هستند.
3. فاطمه وسطی، ملقب به «ستّی فاطمه»‌كه در اصفهان دفن هستند.
4. فاطمه اُخری، مشهور به «خواهر امام» كه در رشت دفن هستند.
نكته:‌ فقط حضرت معصومه سلام الله علیها از حضرت نجمه خاتون (مادر امام رضا علیه السلام) تولد یافته است.

پوستر-ورود-حضرت-معصومه-به-قم-پوستر عریض

عالمه آل عبا علیهم السلام


بزرگان عالم اسلام، سؤال هایشان را خدمتِ‌امام‌كاظم علیه السلام آوردند. چون امام علیه السلام نبودند، سؤال ها را دادند به دختر او (حضرت معصومه سلام الله علیها) تا مطمئن شوند كه سؤال ها به دست پدر خواهد رسید. وقتی فردا آمدند، هنوز امام كاظم علیه السلام نیامده بودند. سؤال ها را گرفتند و رفتند. دختر امام، سؤال ها را كامل جواب داده بود. میان راه به امام كاظم علیه السلام برخوردند و جواب ها را به او نشان دادند. حضرت علیه السلام همه جواب ها را دیدند و فرمودند:‌ «فِداها اَبُوها؛ پدرش به فدایش»!

بیت النور

بیت النور - چکیده ای از زندگی نامه حضرت معصومه


بیت النور مکانی است كه حضرت معصومه سلام الله علیها در مدت اقامت هفده روزه در منزل موسی بن خزرج، در آنجا مشغول عبادت بودند كه هم اكنون نیز این حجره در محله میدان میر قم وجود دارد و مورد توجه دوست داران اهل‌بیت علیهم السلام است. عبادت و شب زنده داری هفده روزه این بانوی مكرمه در واپسین روزهای عمر شریفش، گوشه‌ای از یك عمر عبودیت و خضوع و خشوع او در برابر ذات پاك الهی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *